Att beräkna kostnaden för en materialprojektresurs i kan ta dig tillbaka till att lösa problem i din gamla algebraklass i gymnasiet. Lyckligtvis gör Project 2016 en enkel beräkning för att komma fram till kostnaden för att använda en materialresurs.
När du tilldelar en arbetsresurs till en uppgift multiplicerar Project dess standardtimpris med antalet arbetstimmar för uppdraget. Men materiella resurser har inte timmars arbete: du betalar för dem per enhetskvantitet, inte per timme. Så när du ställer in en materialresurs anger du en standardpris för en enskild enhet (per yard, eller ton eller gallon, till exempel) och tilldelar ett visst antal enheter till varje uppgift. Kostnaden är antalet enheter multiplicerat med kostnaden per användning.
Följ dessa steg för att tilldela en standardenhetspris för en materialresurs:
Visa resursarkvy.
Om du inte redan har gjort det, klicka på kolumnen Materialetikett för den resursen och skriv sedan ett enhetsnamn (som gallon).
Klicka på kolumnen Std Rate för den resurs du vill ställa in och skriv sedan ett dollarbelopp (som kostnaden per gallon).
Tryck på Enter eller Tab för att avsluta inmatningen.
Följande figur visar att vattnet och dryckerna ställs upp till en kostnad per gallon, med en etableringsavgift för företaget att leverera och sätta upp vatten- och dryckesstationerna.

Resurskostnader.
Du kan också ange kostnadsnivåer i dialogrutan Resursinformation. Fliken Kostnader i den här dialogrutan, som visas här, erbjuder kolumner märkta Standardpris, Övertidspris och Kostnad per användning.

Ställa in priser i dialogrutan Resursinformation.
Observera att du också kan använda dialogrutan Resursinformation för att ange så många som fem standardenhetspriser med ikraftträdandedatum för att ta hänsyn till fluktuationer i enhetskostnaden under projektets livslängd.